Yemen Ensarullah: Marib cephesinde sona yaklaşıyoruzID:82078
Yayınlanma:
09 Ara 21

Ensarullah Hareketi Siyasi Konsey Üyesi Muhammed el-Buheyti, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Marib cephesinde belirleyci anlara yaklaştığını söyledi.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonuna demeç veren Ensarullah Hareketi Siyasi Konsey Üyesi Muhammed el-Buheyti, halkın Marib kentinin kurtarılması için artık Sanaa hükümetine baskı yaptığını söyledi.

Muhammed el-Buheyti, “Mütevaciz güçlerin Marib’de yenilmesi diğer cephelerde de yenilmeleri anlamına gelir. Marib’in Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu tarafından kurtarılması, mütecaviz güçler için en kötü senaryodur. Bu ilin kurtarılması, Yemen’in ablukadan kurtarılmasıyla sonuçlanacaktır. Bizim Washington’a ve Londra’ya mesajımız şudur: Yemen halkı ablukaya ve savaşa rağmen bilincini arttırıyor.” dedi.

El Meyadin televizyonu, Muhammed el-Buheyti ile röportajından birkaç saat önce, Yemenli kaynaklardan naklen Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu güçlerinin Marib iliyle temas hattında bulunan “el-Belak” sıra dağlarının doğu kısmını kontrol altına aldığını bildirmişti.

Haberde “el-Belak” sıradağlarının doğu kısmının Marib kentinin güneydoğu istikametinden son savunma noktası olduğuna dikkat çekildi. Bu cephedeki Suudi destekli Mansur Hadi hükümetine bağlı güçlerin panik halinde cepheden kaçmakta olduğu ve Sanaa hükümeti güçlerinin önümüzdeki günler içerisinde Marib ilini tamamen kontrol altına alabileceği bildiriliyor.

Yemen haber kaynakları dün Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu güçlerinin Marib cephesinde son 24 saat içerisinde çok büyük ilerlemeler kaydettiğini ve savaşı kentin güney ve güneybatı yönüne hakim bölgelere taşıdığını bildirdi.

Suudi koalisyonunun özellikle “Ravda Cehm” ve “Vadi Ubeyde” bölgelerindeki yoğun hava saldırılarına rağmen Sanaa hükümeti güçlerinin ilerleyişini sürdürdüğü, “el-Lecme” ve “Ledah” bölgelerine kadar ilerlediği ve savaşı Vadi el-Kabir ilçesine taşıdığı bildirildi.

Suudi koalisyonunun kontrolü altındaki Marib kenti zengin petrol ve gaz yataklarına sahip olmasından dolayı bazı uzmanlar, bu kentin Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu tarafından kurtarılmasının Suudi destekli Mansur Hadi hükümetinin çöküşü anlamına geleceğini öne sürüyor.