Suriye Suriye’deki ABD üssüne istihbarat operasyonuID:82256
Yayınlanma:
16 Ara 21

Suriye’nin Irak ve Ürdün sınırındaki Tenef bölgesinde bulunan Amerikan işgali altındaki askeri üsse yaklaşan bir insansız uçağın düşürüldüğü bildirildi.

 NBC News’in haberine göre Amerikan Merkez Komutanlığı (Centcom) Sözcüsü Bill Urban, geçtiğimiz Salı günü Suriye’nin Tenef bölgesinde bir insansız uçağı düşürdüklerini açıkladı.

Haberde işgalci Amerikan ordusunun Tenef’teki üsse insansız hava araçları ve roketlerle saldırıya uğramasından birkaç hafta sonra Suriye’nin Irak ve Ürdün sınırındaki Tenef bölgesinde Amerikan üssünü tehdit ettiğine inandığı küçük bir insansız hava aracını düşürdüğü bildirildi.

Amerikan Merkez Komutanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Bill Urban, salı akşamı Tenef üssü civarında hava sahasına girerken iki insansız hava aracının izlendiğini söyledi. Urban, "İnsansız uçaklardan biri, ‘Tenef Çatışmasızlık Bölgesi'nin derinliklerine doğru hareketini sürdürürken, düşmanca bir niyet sergilediği değerlendirildi ve vuruldu" dedi. 

İkinci küçük uçağın ise geri dönüp alanı terk ettiğinin belirtildiği haberde söz konusu insansız uçakların patlayıcı taşıyıp taşımadığının bilinmediği ifade edildi. 

Haberde birkaç hafta önce Amerikan rejiminin işgali altındaki Tenef üssüne insansız hava araçları ve roketlerle koordineli bir saldırı yapıldığı hatırlatıldı. 

Haberde şu ifadelere yer verildi: “Savunma yetkililerine göre, saldırıda orada bulunan Amerikan askerlerinden hiçbiri yaralanmadı veya ölmedi; ancak tesisler ağır hasar gördü. Savunma yetkilileri, hem önceki saldırının hem de Salı günkü olayın arkasında İran veya İran destekli milis gruplarının olduğundan şüpheleniyor.”

Tenef üssünün Irak ve Ürdün sınırlarının yakınında stratejik bir bölgede bulunduğuna dikkat çekilen haberde işgalci Amerikan güçlerinin, bu üste bazı silahlı grupları eğittiği bildirildi.

Amerikan rejimi, Suriye’nin Irak’la ve dolayısıyla da İran’la kara bağlantısını kesmek için 2017 yılında Irak sınırını tamamen kontrol altına almaya çalışmıştı.

Ancak Irak tarafında Ebu Mehdi el-Muhendis komutasındaki Irak Halk seferberlik Güçleri ve Suriye tarafında da General Kasım Süleymani komutasındaki Suriye müttefiki güçler, el-Bukemal sınır kapısını kontrol altına alarak Amerika’nın Irak Suriye sınırına hakim olmasına izin vermemişti.

Amerikan rejimi, Suriye’nin petrolünü ve tahılını Irak Kürdistan Bölgesine taşıyor ve petrol ve tahıl kaçakçılığından elde ettiği gelirle de Suriye’de desteklediği silahlı gruplara finans sağlıyor.