İran Hamanei: 'Süleymani’nin katili Trump, cinayetin bedelini ödeyecek'ID:82765
Yayınlanma:
01 Oca 22

İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, direniş ekseninin eskisinden daha da geliştiğini belirtti.

İslam Devrimi Lideri Seyyid Ali Hamanei, ABD’nin 3 Ocak 2020'de yaptığı terör saldırısında şehit düşen General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi eski Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el- Mühendis’in şehadetinin ikinci yıldönümü münasebetiyle Şehit Süleymani’nin ailesini kabul etti.

Ayetullah Hamanei, Şehit General Süleymani’nin İslam dünyası ve bölge gençleri arasında bir model ve kahraman haline geldiğini belirterek, “Aziz Şehit Süleymani, İran'ın ve İslam dünyasının en milli şahsiyetlerinden biridir” dedi.

Şehit Süleymani’nin şehadetini ulusal ve uluslararası bir olay olarak nitelendiren Ayetullah Hamanei, ‘Bugün Şehit General Süleymani, bölgemizde umudun, özgüvenin, cesaretin ve dayanıklılığın ve zaferin göstergesidir. Bazılarının söylediği gibi Şehit Süleymani düşmanları için General Süleymani’den daha tehlikelidir.

O aziz şehit, içerdeki ve dışarıdaki zalimlere ve bozgunculara karşı o kadar kararlı ve şiddetliydi ki, bir bölgede bulunduğu haberi bile düşmanın ruhunu yerle bir etti’

Müstekbirlerin Şehit Süleymani'nin adından, yaygınlaşmasından ve tanınmasından duydukları endişeye işaret eden Hamanei , şehidin adını sosyal medyada dahi ortadan kaldırmaya çalışmalarının korkularının bir işareti olduğunu söyledi.

Hamanei, ‘Günümüz dünyasında, siber uzay kibirli olmanın anahtarıdır. Bu gerçek aynı zamanda ülkenin siber uzay görevlilerini de uyarmalı ki düşman siber uzayda istediği şekilde ve istediği yerde saldıramayacak şekilde hareket edebilsinler’ ifadelerini kullandı.

Ayetullah Hamanei, Şehit Süleymani'yi kalıcı ve ebedi bir gerçek olarak nitelendirerek, ‘Trump ve onun gibi suikastçıları, tarihin unutulmuşları arasında yer alacak ve elbette dünyevi suçlarının bedelini ödedikten sonra tarihin çöplüğüne atılacaktır’ dedi

Şehit Süleymani'nin ailesi, yoldaşları ve arkadaşlarının ve özellikle Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Serdar Kaani’nin kutsal direniş çizgisini takip etme ve ilerletme konusundaki faaliyetlerini öven Rehber Hamanei şunları söyledi: O, iradesinin ve hedeflerinin istikametinde zafer vermiştir ve bu vaat eden vaadi İran milletinin durumunu da içerecektir.

İslam Devrim Lideri, sözlerine şöyle devam etti:

“Düşmanlar General Süleymani ile Ebu Mehdi el-Mühendis’i şehit ederek her şeyin bittiğini düşünmüştü. Ancak ABD’nin Afganistan’dan kaçışı bu aziz şehidin kanı sayesinde gerçekleşmiştir. Amerika, çaresizce Irak’tan çekiliyormuş gibi yapıp askeri danışmanlık görevini sürdüreceğini bildiriyor. Iraklı kardeşler bu konuyu dikkatli bir şekilde takip etmelidir. Yemen'de direniş cephesi ilerliyor, Suriye'de aciz duruma düşen düşman gelecek kaygısı yaşıyor. Genel olarak bölgedeki direniş bugün iki sene öncesine kıyasla daha gelişmiştir ve daha umutlu ve canlıdır”