Filistin İsrail’de istifa karşılığında yolsuzluk anlaşmasıID:82922
Yayınlanma:
08 Oca 22

İsrail’deki aşırı dinci Şas partisinin lideri Aryeh Deri’nin, maddi yolsuzluklarının örtbas edilmesi karşılığında yakında milletvekilliğinden istifa edebileceği bildirildi.

İsrail’deki aşırı dinci Şas partisi lideri ve İsrail parlamentosu üyesi Aryeh Deri’nin parlamento üyeliğinden istifasının İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit’le yapılan bir anlaşma çerçevesinde olacağı bildirildi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre yapılan anlaşma çerçevesinde Şas Partisi lideri Aryeh Deri’nin parlamentodan istifa etmesi karşılığında Başsavcı Avichai Mandelblit, onun mali yolsuzluklarının büyük kısmını görmezden gelecek ve onu yalnızca birkaç küçük mali yolsuzlukla suçlayacak.

Aryeh Deri ise ırkçı İsrail rejiminin parlamentosundan istifa etmekle birlikte aşırı dinci Şas partisinin başkanı sıfatıyla siyasi hayatına devam edebilecek.   

Benyamin Netanyahu’nun başbakanlığı döneminde onun koalisyon ortaklarından bir olan Ariye Deri’nin Naftali Bennett ve Yair Lapit koalisyonunun muhalifleri arasında yer aldığı bildiriliyor.

Aryeh Deri, Netanyahu kabinelerinde içişleri bakanlığı, din işleri bakanlığı, kalkınma bakanlığı gibi görevlerde bulundu.

Irkçı İsrail rejimi parlamentosunda Benyamin Netanyahu liderliğindeki muhalefet grubunun Deri’nin yokluğunu muhalefet cephesi için büyük bir darbe olarak nitelediği bildiriliyor.

1990’lı yılların başlarında parlamentoya ve hükümete giren aşırı dinci Şas Partisinin kurucuları arasında yer alan Aryeh Deri, 1990’lı yıllarda da dolandırıcılık ve rüşvetten dolayı 3 yıl hapse mahkum olmuş; ancak daha sonra siyasi hayatına devam etmişti.