İran Kudüs Gücü Komutanı: ABD'den alınacak sert intikamın zemini ABD'nin içinden belirlenecekID:82975
Yayınlanma:
09 Oca 22

İslam Devrimi Muhafızları Kudüs Kuvvet Komutanı Tuğgeneral İsmail Kaani, İslam Cumhuriyeti'nin General Süleymani'nin katledilmesinin intikamını kendi tarzında alacağının altını çizdi. Kaani, Korgeneral Kasım Süleymani suikastı için ABD'den sert intikam alınması için zeminin ABD içinden belirleneceğini söyledi.

İslam Devrimi Muhafızları Kudüs Gücü komutanı, Korgeneral Kasım Süleymani suikastı için ABD'den sert intikam alınması için zeminin ABD içinden belirleneceğini söyledi.

General Süleymani'nin şehadetinin ikinci yıldönümü münasebetiyle Meşhed'de düzenlenen törende konuşma yapan İslam Devrimi Muhafazları Kudüs Gücü Komutanı İsmail Kaani, Kutsal Türbeleri Savunan "Direniş Cephesi" Şehitlerini andı. İslam Devrimi Muhafızları Kudüs Kuvvet Komutanı Tuğgeneral İsmail Kaani, İslam Cumhuriyeti'nin General Süleymani'nin katledilmesinin intikamını kendi tarzında alacağının altını çizdi.

Komutan Kaani, ”ABD'ye karşı evlerinin içinden sert intikam almak için zemin hazırlayacağız, çünkü her yerde bir nezaret eden olarak bulunmamıza gerek yok, gerektiğinde Amerikalılara karşı kendi içlerinden ve kendi evlerindeki insanların yardımı ile bizim varlığımız olmadın intikam alıyoruz" dedi.

Üst düzey İranlı komutan, İran'ın General Süleymani'ye suikast suçunu işleyen düşmanlarla ve insanlarla kendi taktikleri, davranışları, üslubu ve tarzlarıyla karşılık vereceklerini vurguladı.

Kaani, "Direniş Cephesi'nin çocukları" konuyu kendi ellerine alıp Amerikalılardan tek başlarına intikam almaları onlar için çok daha pahalıya mal olacağından, ABD'nin General Süleymani'ye suikast yapan suçlularla tek başlarına başa çıkmanın çok daha akıllıca olacağını söyledi.

Kaani, "Bu intikam başladı. Amerikalılar bölgeden sökülecek" dedi.

General Süleymani ve Irak Halk Seferberlik Güçleri Birimlerinin ikinci komutanı Iraklı yoldaşı Ebu Mehdi el-Mühendis, 3 Ocak 2020'de Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınlarında Trump'ın yetkilendirdiği ABD insansız hava aracı saldırısında yoldaşlarıyla birlikte şehit edildi.

Her iki komutan da, irak ve Suriye'de olmak üzere bölgedeki Vahhabi IŞİD terör örgütüyle mücadeledeki kilit rolleri nedeniyle Orta Doğu'da büyük saygı gördü.

Beş gün sonra, Şehit Süleymani Operasyonu kod adlı askeri operasyonda İslam Devrim Muhafızları,  Irak'ın batısındaki Anbar ilindeki Ain al-Asad hava üssüne ve Kürdistan Bölgesi'ndeki Erbil'de bulunan başka bir hava üssüne balistik füzeler fırlattı.

İran, füze saldırısının "sert intikam" alma sürecinde sadece bir "ilk tokat" olduğunu ve ABD ordusunun Ortadoğu'dan rezilce ayrılması gerçekleşmeden rahat etmeyeceğini ifade etmişti.

Al Ahed