Fikir ve Analiz İsrail, Hizbullah’a karşı ‘savaşlar arası savaşta’ başarısız olduID:83056
Yayınlanma:
12 Oca 22

İsrailli analistler, Hizbullah’ın bazı NATO ülkelerinden bile güçlü olduğunu belirterek ırkçı İsrail rejiminin ‘savaşlar arası savaş’ stratejisinde başarısız olduğunu belirtti.

Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm sitesinin haberine göre Tel Aviv Üniversitesine bağlı İsrail İç Güvenlik Araştırmaları Merkezi, yayımladığı raporunda Hizbullah’ın sahip olduğu hassas isabetli füzelere dikkat çekerek ırkçı İsrail rejiminin kuzey cephesinde varoluşsal bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Yayımlanan raporda ırkçı İsrail rejiminin eski milletvekillerinden Ofer Shelah, İsrail ordusunun kara operasyonlarından kaçınmasının sebeplerine dair değerlendirmeler yaptıktan sonra “yapılan herhangi bir savaşta kara operasyonları yapmaktan çekinen taraf, bu savaşı fiilen kaybetmiştir” dedi.

Askeri konularda uzman olduğu belirtilen Ofer Shelah, “kara operasyonları düşmanı yenme ve düşmana yönelik tahribat düzeyinin arttırılmasında çok önemlidir. Kara operasyonu her şeyden önce savaşın kazananını ve kaybedenini ortaya koyması bakımından çok önemlidir. Kara operasyonları savaşın süresini önemli ölçüde kısaltır” dedi.

Irkçı İsrail rejimi ordusunun düşmanla girişeceği herhangi bir savaşta kara saldırılarına hazırlıklı olmaması halinde uzun bir savaşa girmiş olacağını belirten Ofer Shelah, bunun da düşmanın İsrail ordusuna ve derinliklerine ağır bir darbe vurması anlamına geldiğini söyledi.

"Hizbullah birçok NATO ülkesinden daha güçlü"

İç Güvenlik Araştırmaları Merkezi tarafından askeri uzman Ron Tira imzasıyla yayımlanan bir diğer raporda da ırkçı İsrail rejiminin Hizbullah’a karşı uyguladığı “savaşlar arası savaş” stratejisinin Hizbullah’ın hassas isabete sahip füzeler edinmesini önleyemediği vurgulandı.

Irkçı İsrail rejiminin askeri yetkilileri, bir sonraki savaşa kadar Hizbullah’ın askeri kapasitesini yükseltmesini önlemek üzere özellikle Suriye’ye yönelik saldırılarını “savaşlar arası savaş stratejisi” olarak adlandırmıştı.

Ron Tira, Hizbullah’ın yıkıcı askeri gücünün sürekli arttığına dikkat çektiği raporunda Tel Aviv’deki üst düzey kaynaklara dayanarak Hizbullah’ın sahip olduğu askeri kapasitesinin birçok NAO üyesi ülkenin askeri kapasitesinden daha yüksek olduğunu ifade etti.

İsrailli askeri analist Ron Tira, Hizbullah’ın hassas isabete sahip karadan karaya füzelerin yanı sıra, kamikaze insansız hava araçları ve karadan havaya füzelere de sahip olduğunu söyledi.