Türkiye AK Parti'de yolsuzluk çatlağı! 3 belediye başkanı hapis cezası aldıID:83071
Yayınlanma:
12 Oca 22

Şırnak'ta AK Partili üç belediye başkanı, ihaleye fesat karıştırmak suçlamasıyla yargılandıkları davada 3 yıldan 4 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası aldı.

Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Şırnak'ın Uludere Belediyesi ile bu ilçeye bağlı Hilal ve Şenoba belde belediyelerinin ihalelerinde rüşvet alınıp verildiği ve ihalelere fesat karıştırıldığı suçlamasıyla 32 sanık hakkında 2013 senesinde açılan davayı karara bağladı.

DW Türkçe'den Eray Görgülü'nün haberine göre, 6 Ocak'ta son duruşması yapılan davada aralarında Şırnak Uludere Belediye Başkanı AK Partili Sait Ürek, Hilal Belediye Başkanı AK Partili Cevher Benek ile bir önceki dönem Şenoba Belediye Başkanlığı görevinde bulunan AK Partili Sabri Babat hakkında ihaleye fesat karıştırma suçundan 3 yıldan 4 yıl 5 aya kadar değişen sürelerde hapis cezası verildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BİLDİRİM YAPILACAK

Mahkeme kararında ayrıca şu anda belediye başkanlıkları devam eden Sait Ürek ve Cevher Benek hakkında mahkumiyet kararlarının kesinleşmesi beklenmeksizin görevden alınmaları için İçişleri Bakanlığına bildirimde bulunulmasına karar verildi. Öte yandan 2007 ile 2019 yılları arasında Şenoba beldesinin belediye başkanlığını yapan Sabri Babat hakkında ise, ihale yetkisi olduğu belediyenin kanalizasyon yapım işlerine ilişkin açılan ihalelere fesat karıştırma suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına hükmedildi.