Fikir ve Analiz Ürdün’de Gizli Mossad GörüşmesiID:83091
Yayınlanma:
13 Oca 22

Libya'da devam eden kaos göz önüne alındığında zor olabilecek İsrail ile normalleşmeyi görüşmek üzere Mossad şefi, Libya Başbakanı ile Ürdün’de bir araya geldi.

Suudi ve Libya medyasının Çarşamba gecesi bildirdiğine göre, Mossad Direktörü David Barnea ve Libya başbakanı Abdulhamid Muhammed Al-Dabaiba geçtiğimiz günlerde normalleşme ve güvenlik işbirliğini görüşmek üzere Ürdün'de bir araya geldi.

Raporlar, Al-Dabaiba'nın ofisinin görüşmenin gerçekleştiğini yalanladığını söyledi.

Kasım ayında Siyonist medyanın önde gelen gazetelerinden Haaretz, Libya savaş ağası General Khalifa Haftar'ın oğlu Saddam Haftar'ın İsrailli yetkililerle olası normalleşmeyle ilgili toplantılar için Ben Gurion Havalimanı'na uçtuğunu bildirdi. Toplantının hiçbir zaman resmi olarak teyit edilmemesinin yanı sıra, toplantının gerçekleştiği varsayıldığında, Haftar'ın kiminle görüştüğü belirsizdi.

Bir yandan Mossad'ın Tevel departmanının yıllardır çeşitli Libyalı yetkililerle temasları olduğu bildiriliyor.

Öte yandan, eski ulusal güvenlik konseyi başkanı Meir Ben Shabbat ve sadece "Maoz" olarak bilinen elçisinin de bu tür temasları olduğu ve dosyanın ele alınmasının eski Shin Bet yetkilisi Nemrut Gez'e devredildiği bildirildi. Gez'in Ben Shabbat ile güçlü bağları vardı ve eski başbakan Benyamin Netanyahu iktidarı kaybetmeden ve bu senaryo ortadan kalkmadan önce onu gelecekteki olası bir Shin Bet şefi olarak desteklemişti.

Ülkenin yıllardır içinde bulunduğu kaos göz önüne alındığında, yukarıdaki Libyalı yetkililerden herhangi birinin İsrail ile önemli ölçüde normalleşme yapıp yapamayacağı belli değil.

Geçen ay, ülkenin uzun zamandır yapılması beklenen seçimleri  ertelendi ve defalarca ve tekrar tekrar savaşan çeşitli grupların, bırakın Yahudi devleti ile on yıllardır süren resmi düşmanca ilişkileri değiştirmeyi bırakın, seçimleri gerçekleştirip gerçekleştiremeyecekleri bile belli değil.