Ortadoğu Hizbullah, Suudi Arabistan'ı uyardıID:83141
Yayınlanma:
14 Oca 22

Hizbullah Suudi Arabistan'ın Lübnan ile ilgili açıklama ve tutumunu "açık müdahale" olarak nitelendirdi.

Hizbullah Yürütme Meclisi Başkanı Haşim Safieddine Çarşamba günü Suudi Arabistan'ın Lübnan halkı üzerindeki "hegemonyası" ve işlerine "açık müdahale" olarak nitelendirdiği şeye son vermesini istedi.

Beyrut yakınlarında bir parti toplantısında konuşan Safieddine, "Bundan [Suudi Arabistan] istenen, Lübnan halkının sınıflandırmalarına müdahale etmemek ve onları birbirlerine karşı kışkırtmamaktır" dedi. 

"ABD'ye, Suudi Arabistan'a ve Lübnan'daki silahlarına diyoruz ki, dışa bağımlı olmadan egemen, özgür ve bağımsız bir vatan elde etmeye muktedir olan bu direnişin gücünü bilmiyorsunuz."

Hizbullah yetkilisi, partisinin Arap Yarımadası'ndaki muhalefete verdiği desteği dile getirerek onlara "hak ettikleri için onurlu bir yaşam" diledi.

Safieddine'nin hitap ettiği miting, Hizbullah tarafından Suudi muhalif Şeyh Nimr Bakır Al-Nimr'in idamının altıncı yıldönümünü anmak için düzenlendi. Şii din adamı 2000'lerin başında Suudi Arabistan'ın doğusunda protesto gösterilerine öncülük etti, ancak Ocak 2016'da Riyad ve diğer 46 kişi tarafından "mezhep çatışmasını ateşlemek" veya "terör örgütlerine üye olmak" iddiasıyla idam edildi.

Safieddine'nin yorumları, Riyad ile Lübnan partisi arasındaki son gerginliğe katkıda bulunuyor. Aralık ayı sonlarında Suudi Kralı Salman Bin Abdülaziz, Lübnanlı liderleri "terörist Hizbullah'ın hegemonyasını durdurmaya" çağırdı. 

Krallığın Lübnan Büyükelçisi Velid Buhari ise işi daha da ileri götürerek, geçen Perşembe günü Hizbullah'ı Arap ulusal güvenliğine tehdit olmakla suçladı.

Hizbullah Genel Sekreteri Hassan Nasrallah, Kral Selman'ın sözlerine yanıt olarak, "Suudi Arabistan'ın Lübnan'daki sorunu, bölgedeki projesini boşa çıkaran ve Lübnan'ın bir Suudi emirliği haline gelmesini önleyenlerledir" ifadesini kullandı.

 

MEMO-İsrail Post