Ortadoğu Riyad Selame soruşturmasına Amerika engeliID:83142
Yayınlanma:
14 Oca 22

Amerika’nın Beyrut büyükelçiliği ve Başbakan Necib Mikati, hakkındaki yolsuzluk suçlamaları bulunan Lübnan Merkez Bankası Müdürü Riyad Selame’ye yönelik soruşturmayı engelledi.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Başbakan Necib Mikati’nin Riyad Selame hakkındaki soruşturmanın devam etmesi halinde istifa tehdidinde bulunduğunu bildirdi.

Cebel Lübnan bölgesi savcılığının Merkez Bankası Müdürü Riyad Selame hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararı yayımlamasının ardından Riyad Selame dosyasıyla ilgili olan Avrupalı taraflar da çeşitli başkentlerde bu konuyla ilgili görüşmeler yapıyor.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre Fransa savcılığı, Lübnan Başbakanı Necib Mikati’yi destekleyen Fransa hükümetiyle uyumlu olmasa bile Riyad Selame dosyasıyla ilgili süreci sonuna kadar soruşturmakta ısrar ediyor.

Fransa’daki yargı kaynakları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Riyad Selame ile ilgili yargı sürecine müdahale etme cesareti gösteremeyeceğini belirterek bu konunun diplomatik kanallarla Lübnan hükümetine de bildirildiğini söyledi.

Gazeteye açıklamada bulunan kaynaklar, İsviçre’nin de Riyad Selame’nin yolsuzluklarıyla ilgili soruşturma dosyasının tamamlanmasına büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Lübnan yargısının Riyad Selame soruşturması konusunda dün benzeri görülmemiş bir şekilde Başbakan Necib Mikati’nin muhalefetiyle karşılaştığını belirten gazete, Mikati’nin Riyad Selame ve onunla bağlantılı kişilere yönelik soruşturmasının devam ettirilmesi halinde istifa edeceğini söylediğini bildirdi.

Öte yandan Amerikan rejiminin Lübnan Büyükelçisi Dorothy Shea, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yle Beyrut’ta yaptığı görüşmede “Riyad Selame hakkında hukuki adımlar atılacağını duyduk, biz Lübnan Merkez Bankası Başkanı’na yönelik girişimlerin engellenmesini istiyoruz” dedi.

İki gün önce Cebel Lübnan bölgesi savcısı Gade Aun, Lübnan Merkez Bankası Müdürü hava, kara ve deniz yoluyla seyahat etme yasağı getiren bir karar açıklamıştı.

Savcılığın bu kararının “Halk Düzenin Islahını İstiyor” adlı örgütün avukatlarının Riyad Selame hakkındaki şikayetleri sebebiyle alındığı bildirildi.

Lübnan’daki ve Avrupa’daki güvenlik organları Lübnan Merkez Bankası Müdürü Riyad Selame’nin ülkedeki ve yurtdışındaki servetinin 2 milyar dolar olduğunu öne sürüyor.

Amerika’nın Lübnan’daki en önemli müttefiklerinden biri olan Riyad Selame, geçtiğimiz aylarda akaryakıta uygulanan sübvansiyonları kaldırarak, Lübnan’da büyük bir akaryakıt krizinin yaşanmasına neden olmuştu.

Lübnanlı birçok analist Riyad Selame’nin bilerek veya yanlışlıkla aldığı kararlarla Lübnan’ın ekonomik çöküş yaşamasına sebep olduğunu öne sürüyor.