Ortadoğu ABD Irak'ta neden korkuyor?ID:83309
Yayınlanma:
19 Oca 22

Irak’ın Anbar eyaletindeki üst düzey bir güvenlik yetkilisi, ABD güçlerinin batı bölgelerinde Haşdi Şabi güçlerinin varlığından korktuğunu söyledi.

Irak’ın Anbar eyaletindeki üst düzey bir güvenlik yetkilisi, ABD güçlerinin batı bölgelerinde Haşdi Şabi güçlerinin varlığından korktuğunu söyledi. El-Malume’de yer alan haberde, ABD güçleri Anbar’ın batısında bulunan Haşdi Şabi güçlerinin varlığından korktuğu kaydedilirken, Haşdi Şabi ise ABD’nin Anbar’ın batısını ele geçirmeye yönelik planlarına karşı çıkıyor.

Anbar’ın batısındaki Haşdi Şabi güçlerini, Ayn el-Esed Askeri Üssü’nün hedef almakla suçlayan ABD, Haşdi Şabi güçlerinin Anbar çıkarılması için çalışma yürüttüğü belirtiliyor. Söz konusu güvenlik yetkilisi, ABD güçlerinin Haşdi Şabi'nin batı bölgelerinden Suriye sınır şeridine kadar uzanan vurucu gücünden rahatsız olduğunu ifade etti.

Öte yandan Iraklı güvenlik uzmanı Kazım el-Hac, Irak hükümetinin işgalci ABD güçlerinden arınmış bir Irak'ın temsil ettiği ulusal vizyona uymadığını söyledi. ABD’nin Irak içindeki ve dışındaki ortaklarıyla anlaşarak güçlerini artırmaya çalıştığına işaret eden el-Hac, "Washington, stratejik hedeflerini hayata geçiriyor. Amerika, özellikle Irak hükümetinin kurulması aşamasında, siyasi süreçte planlarını uygulamak için Irak'taki varlığından yararlanmaya çalışıyor" dedi.

ABD güçlerinin Irak’ta işgalci pozisyonunda olduğunu belirten Iraklı güvenlik uzamanı Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan ve halkı tedirgin eden Patriot ve C-RAM hava savunma sistemlerinin bunun belirtisi olduğunu bildirdi. El-Hac, “Hükümetin tutumu, topraklarında mevcut işgalci yabancı güçlerden arınmış bir Irak ulusal vizyonuyla ne daha önce aynıydı ne de şimdi aynı” ifadelerini kullandı.