Gündem Siyonist lobi devrede....İsrailli gazeteci Levy: Anahtar Başkan Erdoğan'ın elindeID:83453
Yayınlanma:
24 Oca 22

Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendiren Siyonist İsrail'in önde gelen isimlerinden Haaretz yazarı Gidon Levy, 'Şu anda anahtar Başkan Erdoğan'ın elinde. O yolu açarsa eminim İsrail bunu izleyecektir' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Siyonist İsrail’le normalleşmeye dair açıklamaları ardında İsrail lobisi harekete geçti. Erdoğan’ın yakınlaşma çabalarına karşın Siyonist rejimin aşağılama niteliğindeki tutumu sürerken, İsrail medyası diplomatik misyonu üstlendi.

Tel Aviv'in önde gelen isimlerinden gazeteci Gideon Levy, iki ülke arasındaki ilişkileri Ülke TV'ye değerlendirdi.

"İsrail'in Türkiye’ye ihtiyacı var"

İsrailli gazeteci İsrail'in işgalci politikasına karşı ABD ve Avrupa ülkelerinin sessiz kalmasıyla ilgili değerlendirmede bulunurken, "İsrail'in yakın zamanda Filistinlilere yönelik politikasını değiştireceğini düşünmüyorum. İsrail, işgali sona erdirmekten çok uzakta. Bu konuda AB ve ABD çözüm için hiçbir şey yapmazken, Türkiye bu konuda çözüm için daha fazlasını yapabilir" diye konuştu.

Levy, iki ülke arasındaki sorunları aşacak liderin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu dile getirirken "Şu anda anahtar Başkan Erdoğan'ın elinde. O yolu açarsa eminim İsrail bunu izleyecektir. Çünkü İsrail'in Türkiye'ye modern Türkiye'nin de İsrail'e ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Levy, Türkiye'nin Filistin konusundaki hassasiyetine dikkat çekerken "Başkan Erdoğan'ı ve Türkiye'yi Filistin konularında yaptıkları nedeniyle takdir ediyorum. Gazze için yaptıkları nedeniyle takdir ediyorum. İsrail'in işgali ve Filistin halkına yaptıkları yüzünden ilişkilerin gelişmesine engel olduğunu biliyorum." dedi.

Hürseda