Ortadoğu Kuzey Irak'taki IŞİD sığınakları bombalandıID:83550
Yayınlanma:
27 Oca 22

Iraklı kaynaklar Çarşamba gecesi Irak savaş uçaklarının kuzeydeki Salahaddin eyaletinde IŞİD terörist mevzilerini vurduğunu bildirdi.

Yerel kaynakların verdiği habere göre, IŞİD terör örgütünün Irak'taki yenilgisine rağmen, bu terör örgütünün bazı üyeleri hala ülkenin farklı yerlerinde bulunmakta ve dağınık bir şekilde terör eylemleri gerçekleştirmektedir.

Al-Gadir Telegram kanalı, Irak savaş uçaklarının Salahaddin vilayetindeki IŞİD sığınaklarını bombalayarak çok sayıda teröristi öldürdüğünü bildirdi.

Kanalın verdiği habere göre, saldırıda IŞİD terör grubuna ait dört sığınak imha edildi. 

2014 yılında IŞİD terör örgütü, Amerika ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Batı ve Arap müttefiklerinin mali ve askeri desteğiyle Irak'ı işgal ederek ülkenin kuzey ve batı bölgelerinin büyük bir bölümünü işgal ederek sayısız suçlar işledi. Irak daha sonra İran'ı Bağdat'ın teröristlerle savaşmasına yardım etmeye çağırdı.

Irak güçleri, İran İslam Cumhuriyeti'nin danışmanlığıyla 17 Kasım 2017'de Anbar vilayetindeki Irak'taki son IŞİD üssü olan Rawa şehrini kurtarmayı başardı. Bu şehrin kurtarılmasıyla birlikte IŞİD'in Irak'taki işi fiilen bitmiş oldu.