Gündem Krizin adı İran gazı değilID:83552
Yayınlanma:
27 Oca 22

Enerji krizinden dolayı sanayi bölgelerinde enerji kısıtlamasına gidilmesi sanayicileri isyan ettirdi! 21 Ocak’tan sonra fabrikaların kullandığı doğalgazda yüzde 40 oranında kısıtlamaya gidildi.

Enerji krizinden dolayı sanayi bölgelerinde enerji kısıtlamasına gidilmesi sanayicileri isyan ettirdi! 

21 Ocak’tan sonra fabrikaların kullandığı doğalgazda yüzde 40 oranında kısıtlamaya gidilirken, tüm organize sanayi bölgelerinde ise 3 ila 4 gün sürecek elektrik kesintisi başladı.

Kesintinin nedeni İran’dan alınan doğalgazın kesilmesi olarak açıklanırken ancak günlük 287 milyon metreküp olan doğalgaz tüketiminin sadece 28,5 milyon metreküpünün İran’dan alınması dikkat çekti.

OSB’LERDEKİ KESİNTİ TARTIŞMALARI DA GETİRDİ

İran’dan gelen doğalgazın durmasıyla OSB’lerde elektriğin kısıtlanması tartışmaları da beraberinde getirdi. İran’ın doğalgazı kesmesi üzerine 21 Ocak’tan sonra fabrikaların kullandığı doğalgazda yüzde 40 oranında kısıtlamaya gidildi. 24 Ocak’tan itibaren ise tüm organize sanayi bölgelerinde 3 ila 4 gün sürecek elektrik kesintisi başladı. Bu durum ise İran’dan alınan doğalgazın günlük tüketimin ne kadarını karşıladığını merak ettirdi.

İRAN GAZI GÜNLÜK TÜKETİMİN ÇOK AZINA DENK GELİYOR

Türkiye’nin normal şartlarda günlük doğalgaz tüketimi 287 milyon metreküp olurken, İran’dan günlük alınan doğalgaz miktarı ise 28,5 milyon metreküp. İddialara göre İran’ın kısıtlamasından sonra da Türkiye’ye günlük 15 milyon metreküp doğalgaz akışı sağlanmaya devam etti. İran’dan alınan doğalgaz miktarı günlük tüketimin çok azına denk gelirken, neden OSB’lerde elektrik kesintisine gidildiği ise merak ediliyor.