Koronavirüs Bakan Koca'dan koronavirüs açıklaması: Salgının son günlerindeyizID:86410
Yayınlanma:
17 May 22

Sağlık Bakanı Koca koronavirüsle ilgili yaptığı açıklamasında, 'Salgının son günlerindeyiz' dedi. Koca, TURKOVAZ aşısının faz-3 çalışmalarının Azerbaycan'da gerçekleştirileceğini de belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Azerbaycan Sağlık Bakanı Teymur Musayev ile görüştü. Türkiye ve Azerbaycan Sağlık Bakanlıkları arasında iş birliği protokolü imzalanırken ikili arasındaki görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşme sonrasında, 2022-2023 yıllarını kapsayan "Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Arasında İş Birliği ve Yol Haritası" protokolü imza altına alındı. Eylem planının hayata geçirilmesi için de Ortak Çalışma Grubu kuruldu.

"SALGININ SON GÜNLERİ"

Koronavirüs salgınının son günlerinin yaşandığını belirten Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pandemi boyunca Sağlık Bilim Kurulu üyelerimiz düzenli olarak bir araya gelerek bilgi ve tecrübe paylaşımında bulundular. Birlikte hareket ederek büyük mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınının son günlerindeyiz. Umut ediyorum ki aynı dayanışma duyguları ile bu salgının bitişine de şahitlik edeceğiz.

"TURKOVAC'IN FAZ-3 ÇALIŞMALARI AZERBAYCAN'DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR"

Yerli aşımız TURKOVAC ile dünyada kendi aşısını üreten öncü ülkelerden birisi olmanın haklı gururunu da yaşıyoruz. Aslında bu gurur iki kardeş ülkenin, bir milletin yani hepimizin. Bu vesileyle TURKOVAC aşısının faz-3 çalışmalarının Azerbaycan’da gerçekleştirilmesine ilişkin göstermiş olduğunuz yakın iş birliğinden dolayı size ayrıca teşekkür etmek istiyorum."