İran İran'dan BM'nin gıda güvensizliğiyle mücadelesine destekID:86476
Yayınlanma:
20 May 22

İran'ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi ve daimi temsilcisi, tüm dünyanın gıda kıtlığından etkilendiğini belirterek, İran İslam Cumhuriyeti'nin BM'nin gıda güvensizliği sorunlarını çözme çabalarını desteklediğini kaydetti.

İRNA'ya göre, Mecid Tahti Revançi, Güvenlik Konseyi'nin yerel saatle Perşembe günü gıda güvenliği ve düşmanlıklarla ilgili üst düzey toplantısında şunları söyledi: ''Gıda güvensizliği, iklim değişikliği, Kovid 19 salgını ve çeşitli uluslararası çatışmaların olumsuz etkileri, kırk yılı aşkın bir süredir ABD yaptırımlarına maruz kalan İran da dahil olmak üzere birçok ülkeyi etkiledi.''

Tahti Revançi,  ayrıca ''Afganistan'dan gelen birkaç milyon mülteciye ev sahipliği yapmak, gıda tedariki de dahil olmak üzere İran ekonomisi üzerinde baskı yarattı." dedi.

Revançi, Birleşmiş Milletler, uluslararası toplum ve uluslararası bağışçıların taahhütlerini yerine getirmek ve İran'da ikamet eden yabancı uyruklulara gerekli teknik ve mali yardımı sağlamakla yükümlü olduklarını vurguladı.

İran'ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, aralarında Afganistan, Yemen, Suriye ve Filistin'in de bulunduğu gıda krizinin yaşandığı ülkelerdeki duruma değinerek, "Afganistan'da 22 milyon insan gıda güvensizliği yaşıyor ve ciddi şekilde yardıma muhtaç durumda. " dedi.

İranlı yetkili, konuşmasının devamında şöyle dedi: ''2022'nin başlarında, Yemen'deki akut gıda güvensizliği, 2021'in başlarına kıyasla krizdeki insan sayısında %8'lik bir artışla daha da kötüleşti.'' 

İran'ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi, "Filistin'deki insani durum, onlarca yıllık işgal ve İsrail rejiminin apartheid politikaları nedeniyle de  önemlidir. Filistin halkının gıda hakkını ciddi şekilde kısıtlayan yasadışı Gazze ablukası bir an önce kaldırılmalıdır.'' dedi.