İran Galibaf, Şehit Hüdayi suikastının uluslararası kınanmasını istediID:86647
Yayınlanma:
26 May 22

İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, Şehit Hüdayi'ye yönelik düzenlenen kalleş saldırının uluslararası arenada kınanması için çağrıda bulundu.

İslami Şura Meclisi Başkanı bugün Dünya Parlamento Birliği Başkanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği ve Asya Parlamento Asamblesi genel sekreterlerine hitaben yazdığı mektupta, küresel emperyalizmin Albay Sayyad Hüdayi'yi yönelik terör eyleminin şiddetle kınamalarını istedi.

Galibaf, BM Antlaşması ve uluslararası hukuk ve evrensel insan hakları ilkelerine işaretle, bu terör eyleminin İran vatandaşları, bilim insanları ve silahlı kuvvetleri mensuplarına yönelik sistematik suikastların devamı niteliğinde olduğunu ifade ederek, kanun egemenliğinin fahiş ihlali olan ve uluslararası camianın endişelerini arttıran bu eylem karşısında sessizliğin sorumluları ve azmettirenlerini daha da küstahlaştıracağını vurguladı.

Galibaf ayrıca bu hain suikastın adli ve hukuki soruşturmasına vurgu yaparak, bu eylemin uluslararası örgütler tarafından kınanmasını istedi.