Ekonomi İbrahim Kahveci açıkladı: Merkez KKM için para mı basacak?ID:86664
Yayınlanma:
27 May 22

İbrahim Kahveci, son 20 günde %11,5 yükselen dolar kuru nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı KKM için ödemenin 500 milyar TL'yi bulduğunu belirtti. Kahveci, TCMB'nin para basacağını öne sürdü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Ocak'tan Nisan ayına kadar politika faizini sabit tutan TCMB Mayıs ayı için de aynı kararı aldı.

20 Aralık'ta 8 TL'den 18 TL'ye çıkan dolar kuruna  Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Kur Kurumalı Mevduat (KKM) -haram olan- sistemiyle dur denildi. 5 ayı geriye bırakan KKM'de dolar kurunun yeniden yükselmesiyle hazineye yükü giderek arttı. Ekonomist İbrahim Kahveci son 20 günde %11,5 yükselen dolar kuru nedeniyle TCMB'nin para basacağını öne sürdü.

Karar yazarı İbrahim Kahveci, "Enron’dan kaçış..." başlıklı yazısında Kur Korumalı Mevduat hesaplarının Hazine'ye yükünü hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

"5 Mayıs 25 Mayıs arasında dolar 14,70 liradan 16,40’a geldi. Sadece 20 günde yükseliş oranı %11,5... Bu akışla giderse bu yılı 500 milyar liralık bir KKM ödemesi ile kapatabiliriz. Hazine ve Merkez Bankası bu parayı bulmak durumunda. Yoksa da para basar ve enflasyon %200-500 gibi bir şeylere gider...

Dolardaki son 1 aylık net artışı KKM faizini düşünce kabaca %10 kabul edelim. KKM hesaplarında 850 milyar lira olduğuna göre yaklaşık 85 milyar lira bir maliyeti yüklendik diyebiliriz. Eğer dolar bundan sonra aylık yüzde 1,4 oranının altında kalırsa bu fatura azalır; yoksa hepimize geçmiş olsun.

"Sadece son 1 yılda borç stokumuz %60 artış gösterdi. Şimdilik borçlanıyoruz ama zamanla bu borçlanmanın faizlerini de biz ödeyeceğiz. Durum hiç iç açıcı değil.

Enron batışı aslında bir ders niteliğindedir. Enron hikayesi içi çürüyen şirketin dışının nasıl parlatıldığını anlatır. Bu tür batışlar içerden yaşanır ama dışarıya gösterişin en alası sunulur. O nedenle bir anda batış ile sonuçlanan acı gerçekler ortaya çıktığında herkes şok olur ve bir daha toparlanma imkanı da olamaz."