ABD Biden'ın ABD'deki enflasyonun temel nedeni hakkındaki iddiasının reddedilmesiID:87607
Yayınlanma:
24 Haz 22

Amerika Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü ABD Başkanı Biden'ın Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonunun ABD'deki enflasyonun başlıca nedeni olduğu konusundaki ısrarına karşı çıktı ve sözlerini yalanladı.

Cumhuriyetçi Senatör Bill Hagerty, Powell'ı 24 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonundan önce ABD'de enflasyonun yüksek olduğunu kabul etmeye çağırdı. Hagerty, enflasyonun Ocak 2021'de yüzde 1,4'ten yükselmeye başladığını Biden göreve geldiğinde, enflasyonun yüzde 1,4 olduğunu ancak  Ocak 2022'ye kadar yüzde 7'ye yükseldiğini belirtti. Rus tankları Ukrayna sınırını geçtiğinden beri, ABD enflasyonu keskin bir şekilde şu anki yüzde 8,6 seviyesine yükseldiğini de sözlerine ekledi. Bu istatistikleri ve rakamları sunan Hagerty, Jerome Powoll'e Ukrayna savaşının mı enflasyonun asıl nedeni olduğunu düşünüp düşünmediği sorusunu yöneltti.   Böylece Hagerty, Powell'a Biden hükümetinin aşılamaya çalıştığı gibi olup olmadığını sordu.  Powell ise bu soruya cevaben, "Enflasyon, Ukrayna'da savaş başlamadan önce vardı ancak Ukrayna'da savaş başlamadan önce bile enflasyon yüksekti. " dedi.

Üst düzey ABD Merkez Bankası yetkilisinin, Rusya'nın Ukrayna'ya operasyonunun ABD'deki enflasyonun ana nedeni olduğunu defalarca vurgulayan Başkan Joe Biden'in fikir ve iddialarının aksine açıklamalar yapması,  ABD'de enflasyonun artmasında yerel faktörlerin rolünü kabul ettiğini gösteriyor. ABD'de enflasyonun istikrarlı yükselişi Biden'ın siyasi durumunu daha da kötüleştirdi ve bu da Biden'ın Rusya'yı asıl suçlu olarak göstermesine neden oldu. Joe Biden 10 Haziran'da yaptığı açıklamada, ülkesinin enflasyonla mücadeleyi yönetimi için bir öncelik haline getirdiğini, ancak "fiyatlardaki artışın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eylemlerinin sonucu olduğunu" ileri sürdü ve Mayıs ayında ABD'yi derinden etkilediğini iddia etti.

Aslında Biden yönetiminin Amerika Birleşik Devletleri'ne yaptığı enerji ihracatını görmezden gelerek Rusya'ya yönelik eylemleri ve yaptırımları, ve bunun uluslararası petrol piyasaları üzerindeki genel etkisi, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya genelinde benzin ve mazot dahil olmak üzere enerji kaynaklarının fiyatlarında benzeri görülmemiş artışlara yol açmıştır. Sonuçta bu artışlar enflasyona da yansımış ve Amerika eşsiz bir enflasyonla da karşı karşıya kalmıştır.  

Tabii benzin fiyatlarının artışı nın sebeplerinden de bahseden Biden  Amerika ve Avrupa Birliği kararlarının  özellikle petrol alım yasağının, fiyat artışlarında rol oynadığını kabul etti. Bu yüzdendir ki Biden kendini sorumlu tutmak yerine gerçekleri saptırma yoluna girmiş ve Putin'i sorumlu tutmaya, Moskova'yı suçlamaya çalışıyor. Halbuki Rusya, Washington petrol ambargosuna talip değildi ve Amerika bizzat harekete geçti.  Elbette Biden, Rus petrol ambargosunun yarattığı boşluğu doldurmak için daha fazla petrol üretmemekle ABD petrol şirketlerini de suçladı.

Halbuki özellikle, çoğu Amerikalı yükselen enflasyon için başkanını suçluyor.Yeni bir Rasmussen Reports anketi, Amerikalıların yüzde 52'sinin Biden'ı enflasyondan sorumlu tuttuğunu gösteriyor. Amerikalıların sadece yüzde 11'i, Putin'in ABD'de fiyatları yukarı çektiği konusunda Biden'a katılıyor.

ABD'de enflasyondaki eşi benzeri görülmemiş artış, koronavirüs salgınıyla mücadelenin yanı sıra makroekonomik ve sosyal planlarını da sürdürmek zorunda olan Biden yönetimi için artık ciddi bir sorun haline geldi. Biden yönetimi, Kasım 2022'deki ABD ara seçimleri öncesinde ve Demokratların başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğu dönemde, özellikle fosil yakıtlar alanında ve enflasyonu düşürmek için önlemler almayı düşünüyor.

Joe Biden, Kongre'yi, ülkedeki benzin fiyatlarındaki benzeri görülmemiş artışı önlemeye yardımcı olmak için benzin vergisini üç aylık bir askıya almaya çağırdı, ancak bunun tek başına yüksek benzin fiyatları sorununu çözmeyeceğini de bizzat kabul etti.Artan enflasyon, koronavirüs sonrası ekonomik faaliyetin yeniden başlamasının ardından,  mali ve ekonomik konumlarının yeniden aktif ve etkili çalışmasını bekleyen Amerikalılar için büyük bir endişe haline geldi. Siyasi bir uzman olan Max Kaiser, "Amerika Birleşik Devletleri'nde temel mallar ve konut fiyatlarının artması, bu ülkedeki enflasyonun Federal Rezerv'in insanların bilmesini istediğinden çok daha yüksek olduğunu gösteriyor" dedi.