İran İran Afganistan’ın Finansal Kaynaklarının ABD Tarafından Serbest Bırakılmasını İstediID:87608
Yayınlanma:
24 Haz 22

İran’ın BM Temsilcisi Afganistan’da yaşanan depremden ötürü bu ülkenin halkına başsağlığı dileyerek Afganistan’ın ABD tarafından bloke edilmiş finansal kaynaklarının serbest bırakılmasını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM Temsilcisi Yardımcısı Zehra İrşadi yaptığı konuşmada 1500’ü aşkın kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına yol açan Afganistan depreminden ötürü Afganistan halkına başsağlığı dileyerek Uluslararası camiadan söz konusu insani faciaya dair gerekli eylemleri yapması için kaynaklarını kullanmasını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM Temsilcisi İran’ın sivilleri korumak ve aynı zamanda soykırım, savaş cinayeti, insanlara karşı cinayetlerin önlenmesi ve öte yandan cinayet müsebbiplerinin takip edilmesi gerekliliğine dair sarsılmaz taahhütlerini vurgulayarak tüm ülkelerin insani facia durumlarında çocuklar ve gençler başta olmak üzere tüm vatandaşları koruması doğrultusundaki taahhüde ilişkin hatırlatmada bulundu.

Zehra İrşadi açıklamasını şöyle sürdürdü:

“2005 yılından itibaren bazı ülkeler destek sorumluluğu ve özellikle de bu kavramın kapsadığı konuları ve işlevi ve aynı zamanda söz konusu kavramın tefsirine ilişkin endişelerini ve sorularını defalarca gündeme getirdi.”

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM Temsilcisi Yardımcısı “Söz konusu endişelere dikkat edilmesi gerekiyor ve bu mesele göze alınarak BM Genel Sekreteri’nin raporunun incelenmesi lazım. BM’nin tüm üye ülkelerin tutumlarını dikkate alarak onlar ile eşit davranması gerekir.” dedi.

Zerha İrşadi açıklamasının devamında insan hakları durumunu göstermek sırasında mevcut gerçekleri değiştiren bazı temel akımlara bağlı medyalar ve lobilerin rolüne değinerek “Afganistan, Filistin ve Yemen konularında özel gerçekleri abartma ve aynı zamanda kritik koşulları sansür etme yönündeki söz konusu yapıcı olmayan rol kendisini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.