ABD Beyaz Saray, Siyonist Rejim-Suudi Arabistan normalleşmesi için çalışıyorID:87609
Yayınlanma:
24 Haz 22

ABD başkanı Joe Biden’ın Ortadoğu’ya gerçekleştireceği ziyaret öncesinde, Beyaz Saray Suudi Arabistan ve Siyonist rejim ilişkilerinin normalleşmesi için 'yol haritası' üzerinde çalışıyor.

KJ: BIDEN’IN ORTADOĞU ZİYARETİNİN SEBEBİ BELLİ OLDU

ABD'li dört kaynağın dün Axios'tan Barak Ravid'e verdiği bilgiye göre, Beyaz Saray’ın, ABD Başkanı Joe Biden'in önümüzdeki ay gerçekleştireceği Ortadoğu ziyareti öncesinde, İsrail ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için bir yol haritası üzerinde çalıştığı bildirildi.

Biden'ın 13-16 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Orta Doğu gezisinde, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’ın da dahil olduğu çeşitli Arap ülkeleri arasında “entegre füze ve deniz savunması” vizyonunun da tartışılacağı öne sürüldü.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyinin bir sözcüsü, "Arap-İsrail ilişkilerinin genişletilmesini ve derinleştirilmesini desteklediklerini" söylerken, ABD’li kaynakların Axios'a verdiği bilgiye göre, Biden'ın ABD, İsrail ve Suudi Arabistan da dahil çeşitli Arap ülkeleri arasında “entegre füze ve deniz savunması” vizyonunu tartışması planlanıyor.

Üst düzey bir Siyonist yetkili ise, İsrail havayollarının Hindistan ve Çin'e uçuşlar için Suudi hava sahasını kullanmasına izin veren bir anlaşmanın çok yakın olduğunu öne sürdü.

Axios daha önce Biden'ın danışmanları Brett McGurk ve Amos Hochstein'ın Suudi Arabistan'a gizli bir ziyarette bulunduğunu bildirmişti.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Barbara Leaf, Biden yönetiminin, Siyonist rejim ile ilişki içinde olan Arap ülkeleri arasında daha fazla işbirliğini teşvik ettiğini söyledi.

Leaf, “Kamuya açık olmayan bir şekilde birkaç ülke ile daha çalışıyoruz. Ve başkanın ziyareti sırasında bazı ilginç şeyler göreceğinizi düşünüyorum" diye konuştu. ABD'nin, Filistin Yönetimi ile Ürdün'ün de İsrail’le işbirliğini derinleştirmesini istediğini de ekledi.