Ekonomi Gezici Araştırma'dan ekonomi anketi: Ülkenin en büyük sorunu geçim sıkıntısıID:87714
Yayınlanma:
27 Haz 22

Halkın krizin nedeninin iktidarın yanlış ekonomi politikaları olduğunu düşündüğünü aktaran Murat Gezici, ‘Vatandaş, popülist retorikle krizin gölgelemeye çalışıldığını düşünüyor’ dedi.

Gezici Araştırma’nın 28-29 Mayıs tarihleri arasında 14 ilde, 1570 kişiyle görüşülerek yapılan ekonomi içerikli anketinin sonuçları açıklandı. Buna göre ankete katılanların yüzde 74.8’i Türkiye’deki en önemli sorununun ekonomi ve geçim sıkıntısı olduğunu belirtti. İktidarın başta ekonomi olmak üzere çok sayıda sorunun kaynağı olduğunu iddia ettiği ‘dış mihrakların’ yurttaştaki karşılığı ise yüzde 24.9. Ankete katılanların yüzde 62.4’ü fiyat yükselişlerini hükümetin yanlış politikalarına bağlarken, yüzde 60.6’sı da borçlu olduğunu dile getirdi.

EN ÖNEMLİ SORUN GEÇİM SIKINTISI, İŞSİZLİK VE SALGIN

Cumhuriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre Gezici Araştırma’nın anketinde elde edilen bulgular şöyle:

“Şu an ülkemizin en önemli sorunu nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 74.8’i “ekonomi/geçim sıkıntısı” yanıtını verdi. Bunu yüzde 43.2 ile “işsizlik”, yüzde 34.4 ile “salgın hastalık”, yüzde 32.7’yle “yargı/hukuk/adalet”, yüzde 18.8’le “eğitim”, yüzde 15.6’yla “göçmen ve mülteciler” yanıtları izledi.

Ankette dikkat çeken sonuçlardan bir diğeri “terör” başlığının sorunlar sıralamasında gerilere düşmesi oldu. Ankete göre, katılımcıların yüzde 13.8’i, “terörü” ülkenin en önemli sorunu olarak görüyor. Yüzde 11.7’si “yolsuzluk”, yüzde 10.1’i “ifade özgürlüğü/demokrasi”, yüzde 5.8’i “Avrupa Birliği’ne girememe” yanıtını verirken yüzde 4.2’si “dış politika” ve yüzde 1.3’ü “çevre kirliliği’ dedi.

‘EKONOMİK TABLONUN SORUMLUSU HÜKÜMETİN YANLIŞ POLİTİKALARI’

Ankete göre “Hane borcunuz var mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 60.6’sı “evet” yanıtını verirken, yüzde 39.4’ü hane borcunun olmadığını ifade etti.

 “Enflasyonun/fiyatların yükselişi hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu yöneltilen katılımcıların yüzde 62.4’ü fiyat artışına “hükümetin yanlış politikalarının sebep olduğunu” belirtti. “Dış güçlerin Türkiye’ye karşı bir operasyonu” diyenlerin oranı ise yüzde 24.9 olarak kayda geçerken, enflasyonun yükselişini doğal bir süreç olarak görenlerin oranı ise yüzde 12.7’de kaldı.

MURAT GEZİCİ: EKONOMİK KRİZ TOPLUMDA MÜTHİŞ BİR MUTSUZLUK YARATTI

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı ve Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı Murat Gezici, iktidarın popülizme başvurarak sorunları hafifletmeye çalışmasının işe yaramadığını belirterek “Halkın yüzde 74’ü ‘Ülkenin en önemli sorunu ekonomi’ diyor. Ekonomik kriz, hane başı gelirdeki ciddi düşüş, liradaki değer kaybı toplumda müthiş bir mutsuzluk yarattı” diye konuştu.

Bu durumun toplumu gergin, öfkeli, kızgın, kırgın ve umutsuz hale getirdiğini kaydeden Gezici, şunları söyledi: “Sebebi ise yanlış ekonomi politikası olarak görülüyor şüphesiz. Halk, iktidarın gerçek sorunlara sahte yanıtlar verdiğini, popülist retorikle krizi gölgelemeye çalıştığını düşünüyor. Halkın bu kadar derin bir kriz ve yoksulluk içinde kalması fakat hükümet yetkililerin sembolik de olsa kendileri nezdinde herhangi bir tasarruf politikasına gitmeyişi, kendilerinin hiçe sayıldığı düşüncesini doğuruyor.”