Görüş ve Düşünce İsrail: AB, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmek istemediğini anladıID:88707
Yayınlanma:
29 Tem 22

Irkçı İsrail rejimi, Avrupa’nın İran’la nükleer anlaşma konusunda sunduğu teklife tepki gösterdi.

Yediot Aharonot gazetesi, ırkçı İsrail rejimi resmi kaynaklarından naklen, Avrupa Birliği Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Sorumlusu Josep Borrell’in nükleer anlaşmayla ilgili teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Katar’dan yayın yapan el-Arabi el-Cedid’in haberine göre Yediot Aharonot gazetesi, ırkçı İsrail rejimi resmi kaynaklarından alıntı yaparak Josep Borrell’in önerdiği anlaşma taslağında İran’a yönelik ‘uyarı’nın Avrupa Birliği’nin artık nükleer anlaşmaya geri dönme imkanının bulunmadığının farkında olduğunu gösterdiğini yazdı.

Haberde ayrıca şu ifadelere yer verildi: “İngiltere, Amerika ve Fransa artık nükleer anlaşmaya geri dönme imkanın olmadığını kavradılar. Bu da onların İsrail’in tavırları doğrultusunda İran’ın nükleer anlaşmaya dönme niyeti yok diye mesajlar yayımlamasına neden oldu.”

Avrupa Birliği Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Sorumlusu Josep Borrell, daha önce Financial Times gazetesinde İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması ile ilgili yayımladığı makalesinde “Azami yaptırımlar başarısız oldu. Aynı zamanda nükleer anlaşmada kalan ülkelerin tüm çabasına rağmen İran halkı nükleer anlaşmanın faydalarından mahrum kaldı” diye yazmıştı.

Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell, yaptırımların kaldırılması için Viyana’da yapılan müzakerelerle ilgili olarak şunları ifade etti: “Viyana’da 15 ay süren müzakerelerden ve nükleer anlaşmaya taraf olanlarla Amerika’nın sayısız çalışmasından sonra ben fazladan bir önemli barış ortamının sona erdiği sonucuna ulaştım. Ben şimdi masaya yaptırımların kaldırılmasını ve nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılmasına yönelik adımlar atılmasını öngören ayrıntılı bir metin bıraktım.”

Avrupa Birliği Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Sorumlusu Josep Borrell ayrıca kendi sunduğu metinle ilgili olarak “Ben, müzakerelerin kolaylaştırıcısı biri olarak bu metni, mümkün olabilecek en iyi anlaşma olarak görüyorum” dedi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, haftalık basın toplantısında Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell’in İran’la nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda sunduğu teklifi incelediklerini söyledi.