İran Emir Abdullahiyan: ABD taviz koparamayacakID:88824
Yayınlanma:
02 Ağu 22

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, bugün İslami İnsan Hakları ve İnsani Keramet Uluslararası Ödülü töreninde muhabirlerin sorularını yanıtladı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Amerika'nın yeni yaptırımlarına değinerek "Amerika'nın bu girişimine yanıt olarak yeni nesil yüzlerce santrifüjü çalıştırdığımızı, vurgulamak isterim.  Amerikalılar bu tür girişimlerle taviz koparabileceklerini zannetmesinler." dedi.

Emir Abdullahiyan açıklamasının devamında şu ifadelere de yer verdi: "Hatırlarsınız, geçtiğimiz haftalarda biz yeni bir müzakere aşamasına hazırlanırken, Amerikan tarafı bir anda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na müzakere masasında puan kazanmaya yönelik akıl dışı bir hamleyle bir karar önerdi. Masaya bir karar koydu, biz de şaşırdık; Aynı zamanda ve bu sırada birçok kez, Sayın Biden'dan aracılar aracılığıyla Amerika'nın iyi niyetli olduğuna ve anlaşma konusunda ciddi olduğuna dair birkaç mesaj aldık, ancak kararı bir anda ajansın masasına koydular!"

Dışişleri Bakanı şunları da söyledi: "O aşamada Amerikan tarafına karşılıklı ve kararlı cevabımızı verdik. Bu hafta Avrupa koordinatörü Sayın Borrell'in yakın zamanda bir girişimde bulunarak tüm taraflara İran, 4+1 ve Amerika Birleşik Devletleri'ne bir metin sunduğu göz önüne alındığında başkentlerdeki tüm taraflar bu metni incelediği sırada Viyana'da masa başına ve müzakerelerin yeni bir aşamasına gelmeye çalıştığımız sırada dün ABD'nin yeni bir karar aldığına tanık olduk."

Emir Abdullahiyan şöyle devam etti: "Sayın Biden, Blinken ve Rob Malley'nin defalarca işaret ettiği bu mantıksız önlemler ve etkisiz yaptırımların hastalığı ve çılgınlığı, Sayın Burrell'in gönderdiği metnin başında bile tekrarlandı ve Borrel de Trump'ın azami yaptırımlarının yenilgiye uğradığını belirtti. Ancak yine de tabii ki sadece bir gösteri olan ve sahada somut bir etkisi olmayan ABD yaptırımlarını dayatmanın çılgınlığına tanık oluyoruz. Amerika'nın bu eylemine cevaben yüzlerce yeni nesil santrifüjü harekete geçirttik; Amerikalılar bu eylemlerle müzakere masasında taviz kazanabileceklerini düşünmemeli, Amerika aşırı taleplerinden vazgeçmeli; biz müzakere ve mantık insanlarıyız ve iyi, güçlü ve istikrarlı bir anlaşmaya varma konusunda ciddiyiz ama Amerikan tarafı bu yolda devam etmek isterse asla eli kolu bağlı oturmayacağız."