Fikir ve Analiz Eymen Zevahiri'nin ölümü ve kullanılmaz piyonun kahramanlaştırılmasıID:88877
Yayınlanma:
04 Ağu 22

El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'in diplomatik bölgesindeki ikametgahının balkonunda öldürüldüğü haberine kadar El Kaide ile ilgili bir haber yoktu. Örgütün ve El Kaide'nin uzun süredir adı geçmiyor, tekfirci grupların ve teröristlerin adı geçtiğinde ise sırf DAİŞ'ten söz ediliyordu.Bu nedenle pratikte El Kaide ve Eymen el-Zevahiri de dahil olmak üzere eski terör mensuplarının adı iyice akıllardan silinmeye başlanmıştı.

Buna dayanarak, Eymen el-Zevahiri'nin öldürülmesi ve buna karşı geniş çaplı propagandanın başlatılmasıyla ilgili ilk soru şudur: ABD'nin hedefi veya hedefleri nedir ve böyle bir zamanda bu eylemi neden yaptı?

Bu bağlamda her biri Amerika'nın bu alandaki amaçlarının bir kısmını ortaya koyan en az dört faktörden söz edilebilir: 

Öncelikle geçtiğimiz günlerde Amerikan ekonomisinin resesyona girdiği haberleri yayınlandı ve iktidardaki Demokrat Parti bu konuyu kabullenmekten kaçınsa da bu konuda yayınlanan istatistikler oldukça manidardı. Çoğu uzmana göre böyle bir olay ve kriz  Ukrayna'daki savaşın kısa vadedeki etkilerindendir ve  bundan kurtulmak için net bir beklenti ve vizyon da söz konusu değildir.  Bu açıdan bakıldığında, Eymen el-Zevahiri'nin öldürülmesi ve 11 Eylül olayları ile ilişkilendirilerek yaygın propagandasının yapılması, Amerika'ya iç kamuoyunun zihnini iç ekonomik sorunlardan uzaklaştırma işlevini görmektedir. ABD güvenlik sorunları ve uluslararası sorunları ile ilgili bir saptırma girişiminde bulunmuştur.  Bu açıdan bakıldığında, Amerika'nın devam eden sorunları ve ekonomik krizi göz önüne alındığında, Eymen el-Zevahiri'nin öldürülmesinin bir güvenlik projesinin parçası olduğu ve bu nedenle bu tür olayların veya insanların aklını başka yöne çevirecek eylem olduğu söylenebilir. 

Bu konuda üzerinde durulması gereken ikinci hedef ise Joe Biden'ın popülaritesinin azalması ve özellikle İsrail ve Suudi Arabistan'a yaptığı geziden sonra ortaya çıkan ve yeni rivayetleri ve anlatımları beraberinde getiren Corona'ya yakalandıktan sonra zayıflığını ve fiziksel sakatlığını unutturmaktır.  Bu noktadan hareketle Joe Biden, kendisini güçlü bir şahsiyet olarak sunarken, Eymen el-Zevahiri'nin öldürülmesi talimatını bizzat kendisinin verdiğini açıklayarak, Bin Ladin suikastında Barack Obama'nın hikayesini tekrarlamak istedi. IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesi sırasında Trump'ın yaptığını tekrarlamak istedi. Bu açıdan bakıldığında, Biden'ın kendisinin de başkan olarak son dönemi olacağı sonucuna vardığı ve bu nedenle El Kaide ve IŞİD liderlerini öldürme konusunda Obama ve Trump gibi bir miras bırakmak istediği görülüyor.

Eymen el-Zevahiri'nin bu noktada öldürülmesinin ve suikaste uğramasının üçüncü nedeni veya amacı, mevcut raporlara göre demokratların elverişli bir durumda olmadığı ve yaklaşan Kongre ara seçimlerinde oylarının iyice düşmesidir. Bu bakış açısıyla, bu cinayet ve suikastın amacı, iktidardaki Demokrat Parti'nin konumunun yeniden kazanılması ve güçlenmesi için bir seçim kozası elde etmektir. 

Ve son olarak, dördüncü neden ve amaca ilişkin olarak, Biden'ın dış politikasına yapılan itirazlardan birinin, ABD'nin Afganistan'daki savaşta ve Amerikan kuvvetlerinin geri çekilmesiyle harcadığı trilyonlarca doları boşa harcaması olduğu meselesidir. Bu bağlamda Biden'ın ülkeyi içeride El Kaide'nin müttefiklerine teslim ettiği ve Amerika'nın yurtdışındaki rakiplerine teslim ettiği vurgulanmaktadır.  Bu bakış açısıyla Amerika ve Joe Biden, Eymen el-Zevahiri suikastından, Afganistan'daki gelişmelerde hala rollerini sürdürdükleri mesajını vermeye çalışırken, aynı zamanda Afganistan'da başarabileceklerini iddia etmeye çalıştılar. Özellikle bu suikast, ABD'nin Afganistan'ın bloke edilen varlıklarının bir kısmını bu ülkenin ekonomik baskılarını azaltmak için serbest bırakmasından hemen sonra gerçekleşti ve bu açıdan bakıldığında bu suikast bu sermaye serbest bırakılışının da bir karşılığı olabilir.