İran Garibabadi: Irak şehit Süleymani dosyasını hızlandırsınID:88915
Yayınlanma:
05 Ağu 22

İran Yargı Erki İnsan Hakları Koordinatörü, “Irak hükümeti ve yargı sistemi, Korgeneral Kasım Süleymani suikastına ilişkin soruşturma sürecini hızlandırmalı, böylece bu insanlığa karşı suç ve terör eyleminin tüm failleri, amirleri ve unsurları adalete teslim edilmelidir.” Dedi.

İran Yargı Erki İnsan Hakları Koordinatörü Kazım Garibabadi yaptığı açıklamada, “İran ve Irak arasında ortak soruşturma komisyonu oluşturulmuş, iki ülke ortak soruşturma komisyonunun üçüncü toplantısı Bağdat'ta şehit komutan Süleymani'nin şehadetiyle ilgili olarak yapılmış, önemli belge ve bilgi alışverişinde bulunulmuştur.” dedi.

İnsan hakları ve insan hakları ihlalleri ve insan haklarına siyasi yaklaşım alanında, Amerika’da Demokrat ve Cumhuriyetçi hükümetlerinin yaklaşımı arasında hiçbir fark olmadığını belirten Garibabadi, Amerika'da Demokrat Parti veya kanadın Amerika'da ve diğer ülkelerde insan haklarının savunucusu olduğunu söylemenin doğru olmadığını belirtti.

Garibabadi ayrıca isveç’te tutuklu olan İran vatandaşı Hamid Nuri dosyasının tamamen siyasi olduğuna işaretle, dosyanın temelinin münafık terör örgütü üyeleri tarafından atıldığını söyledi.

İran Yargı Erki İnsan Hakları Koordinatörü İsveç hapishanesinde insan haklarına aykırı olarak bu İran vatandaşına karşı büyük bir insan hakları ihlali yapıldığını da sözlerine ekledi.