Politika Kılıçdaroğlu'ndan 'yeni anayasa' çıkışı: Sahte videolarla iktidar olanla nasıl masaya oturalım?ID:98423
Yayınlanma:
29 Eyl 23

1 Ekim'de açılacak TBMM'nin ana gündemi olacağı tahmin edilen yeni anayasa hakkında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bu iktidarın ahlaki ve siyasi meşruiyeti yok. Sahte videolarla iktidar olan bir kişi ile nasıl masaya oturacağız?" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesini ziyaret ederek orada açıklamalarda bulundu. İktidarın son dönemde önceliği haline getirdiği yeni anayasa çalışmalarına değinen CHP lideri, “Bu iktidarın ahlaki ve siyasi meşruiyeti yok. Sahte videolarla iktidar olan bir kişi ile nasıl masaya oturacağız? Tek adamla anayasa olmaz” diye konuştu.

'DİĞER LİDERLERE NİYE VAZGEÇTİKLERİNİ SORABİLİRSİNİZ'

Güçlendirilmiş parlamenter sistemi de işaret eden Kılıçdaroğlu, “Anayasa için düşüncelerimizi altı lider olarak kamuoyu ile paylaştık, imzamızı attık. Diğer liderlere isterseniz ‘dün attığınız imzadan bugün neden vazgeçtiniz’ diye gazeteci olarak sorabilirsiniz. Güçlendirilmiş parlamenter sistem metnini parlamentodan geçireceğiz diyorlarsa, hay hay” ifadelerini kullandı.

'LAİKLİK OLMAZSA OLMAZIMIZ'

Kılıçdaroğlu, CHP’nin altı okundan birinin laiklik olduğunu vurgulayarak, “Laiklik bizim olmazsa olmazımız. Laikliği her yerde, her ortamda savunduk. Elbette bundan sonra da savunmaya da devam edeceğiz. Anayasadaki laiklik maddesini sahiplenmek hepimizin görevi. Laikliğe saldırı var. Mücadele ediyoruz. 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesine karşı tüm milletvekilleri ile birlikte Adalet Bakanlığı’nın önüne giden bensem, benim laiklik anlayışım sorgulanamaz. Ben çünkü laikliği savunan birisiyim. Benim en temel görevlerimden birisi de budur zaten” dedi.