Bilim ve Teknoloji TikTok, milyonlarca sahte hesabı sildiklerini duyurduID:99329
Yayınlanma:
06 Kas 23

İsrail-Hamas olayları ile birlikte sosyal medya platformları da kendilerine çeki düzen vermek zorunda kaldılar. TikTok, İsrail-Hamas savaşı sırasında video uygulamasının içerik denetleme görevlerinde yetersiz kaldığını iddia eden eleştirmenlere karşı çıktı.

Şirket yaptığı açıklamada, Hamas’ın 7 Ekim saldırılarından bu yana kapattığı hesap ve videoların sayısıyla ilgili yeni ayrıntılar sundu. TikTok’a göre, “çatışma bölgesinde” 925.000’den fazla videoyu ve dünya çapında milyonlarca “içerik parçasını” kaldırdı.

Şirket ayrıca son haftalarda “sahte etkileşimlerde ani artışlar” yaşandığını da belirtti. “7 Ekim’den bu yana, dünya çapında 24 milyondan fazla sahte hesabı ve çatışmayla ilgili hashtag’ler altındaki içeriklere ilişkin yarım milyondan fazla bot yorumunu kaldırdık” ifadelerini kullanan platform yanlış bilgi ile de mücadele ediyor.

Yeni düzenlemeler, platfo, uygulamasının devam eden çatışmayla ilgili içeriği nasıl önerdiği konusunda artan incelemelerle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıktı. NBC News’e göre bazı milletvekilleri, şirketin algoritmasının orantısız bir şekilde Filistin yanlısı içeriği desteklediği iddiaları üzerine uygulamanın yasaklanması yönündeki çağrılarını yakın zamanda artırdı.

Şirket, güncellemesinde bu tür iddiaların verilerinin “sağlam olmayan analizine” dayandığını söyledi. Platform hiçbir şekilde taraf tutmadığını ve milyonlarca sahte hesabı da kaldırdıklarını duyurdu. Şirket bundan sonrasında da çatışmalar devam ettiği sürece içeriklerine çok özen gösterecek.