Gündem İran ve Türkiye arasında ''Filistin'' görüşmesiID:99396
Yayınlanma:
07 Kas 23

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Hicabi Kırlangıç ile bir araya geldi.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani, Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Hicabi Kırlangıç ile görüştü. Görüşmede başta Filistin olmak üzere bölgesel gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alındı.

Görüşmede Tuğamiral Aştiyani, İran ve Türkiye arasındaki ortak tarihi ve kültürel bağlara değinerek, ikili savunma ve askeri işbirliğinin genişletilmesini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin güçlenmesinin tüm bölge ve İslam dünyası için yararlı olduğunu belirten Tuğamiral Aştiyani, iki ülkenin bölgesel ve uluslararası konularda ortak bir tavır benimsemesi gerektiğini vurguladı.

Tuğamiral Aştiyani, Siyonist Rejim’in Gazze’de işlediği savaş suçlarına ilişkin, ''İslam alemi ve tüm dünyanın birinci meselesi Filistin’dir. Siyonist rejimin Gazze'de hiçbir amacına ulaşamayacağı kesindir ve Amerika ile Batı'nın çocuk katili Siyonist Rejim’in cinayetlerine ortaklığı bölgenin güvenlik durumunu daha da karmaşık hale getirmiştir.’’ dedi.

Filistinli direniş gruplarının icra ettiği Aksa Tufanı harekatını ''başarılı bir operasyonu’’ olarak değerlendiren Tuğamiral Aştiyani, ‘’Operasonun büyük kazanımları Siyonist Rejim’in güçsüz konumda olduğunu ortaya çıkardı.’’ fadesini kullandı.

Tuğgeneral Aştiyani, İslam ülkelerinin Siyonist Rejim’e enerji ithalatını durdurmasının önemine dikkati çekerek, Müslüman ülkeleri Siyonist İsrail'i boykot etmeye çağırdı.

İran Savunma Bakanı, ''Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya’da istikrar ve güvenlik konusu hem İran hem de Türkiye için oldukça önemelidir. Yaşadığımız tecrübe iki ülke arasındaki işbirliği ve istişarelerin bölgede istikrarın sağlanmasına katkı sağladığını göstermiştir.’’ ifadelerini kullandı.

İran İslam Cumhuriyeti'nin ilkeli politikasının bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünü korumak olduğunu belirten Tuğgeneral Aştiyani, şunları kaydetti:

''Bölge ülkelerinin ulusal egemenliğine saygı gösterilmesi lazım. İran ve Türkiye’nin ortak işbirliği, bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasında ve bölücü eylemlerle mücadelede yararlı ve etkili olabilir.’’

Tuğgeneral Aştiyani, ''Bize göre bölgedeki tarihi ve jeopolitik sınırların değiştirilmesi bölgenin güvenliği için tehlikelidir.'' diye konuştu.