Filistin BOP’un son sahnesi, Kassam Tugayları’na çarptı: Böl, parçala ve yut!ID:99454
Yayınlanma:
10 Kas 23

BOP yani Büyük Ortadoğu Projesi’nin son sahnesi dünyanın gözünün içine bakarak oynanıyor. En bilinen BOP uygulaması ise bir avuç kalan Gazze’yi ikiye bölmek, sonrası malum…

Irak’ta, Suriye’de ve Libya’da uyguladıkları projelerini bir avuç kalan Gazze’de de hayata geçirmek için azgınca saldırıyorlar. Amaç Gazze Şeridi’ni ikiye bölmek. Gazze Şeridi’ni daha önce ikiye bölen işgalci İsrail, kuzeydeki sahil şeridine tam hâkim olabilmek için iki yönden ilerlemeye devam ediyor. İşgal ordusu, şeridin kuzeyinde kuşattığı Gazze kent merkezinin birkaç kenar mahallesine girdikten sonra beklemeye geçti.

Daha önce ikiye bölmüştü, yine aynı amaç için katliam yapıyor…

İşgalci İsrail ordusu, Filistinli gruplarla yaşanan şiddetli çatışmalar eşliğinde Gazze’nin kuzey ve güney eksenlerinde işgalini ilerletmeye çalışırken, kayıplar vererek sahil şeridi ve kent merkezini zorluyor.

İşgalci İsrail savaş uçakları, topçuları ve savaş gemileri, Salı gecesi ve Çarşamba günü Gazze kentinin kuzey ve güneyindeki harekât bölgelerinin çevresini yüzlerce kez bombaladı. İsrail hava kuvvetlerinin yerleşim yerlerine yönelik şiddetli hava saldırıları sürüyor. Gazze Şeridi’ni daha önce ikiye bölen İsrail ordusu, kuzeydeki sahil şeridine tam hâkim olabilmek için iki yönden ilerlemeye devam ediyor.

Kassam Tugayları, geri adım atmıyor: “15 işgal tankını imha ettik”

İşgal ordusu, şeridin kuzeyinde kuşattığı Gazze kent merkezinin birkaç kenar mahallesine girdikten sonra beklemeye geçti. Gazze kentinin kuzey ekseninde, İsrail güçleri El-Mekusi konutları bölgesinde, Şati Mülteci Kampı güzergâhında ortalama bir kilometre ilerleme kaydetti.

Son 24 saatte 15 işgalci aracı imha etiler...

Kassam Tugayları’ndan 7 Kasım’da yapılan açıklamada, “Allah’ın izniyle son 24 saat içinde 15 İsrail askeri aracı, Şati Mülteci Kampı ve Beyt Hanun önlerinde kullanılamaz hale getirdik. Ayrıca bölgeye sızan güçlerin üzerine onlarca havan topu yağdırdık. Düşman kuvvetlerine karşı çeşitli bölgelerde yüz yüze çatışmalara girdik” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca Kassam Tugayları önceki gün de Gazze Şeridi’nin birçok noktasında Yasin 105 antitank roketleriyle 15 İsrail askeri aracını imha ettiklerini ve bir askeri, keskin nişancı atışıyla etkisiz hale getirdiklerini duyurdu.

Güney ekseni...

Gazze’nin güney ekseninde ise işgalci İsrail güçleri, kuzeyden güneye uzanan sahildeki Reşid Caddesi boyunca Zeytun Mahallesi ve Tel el-Heva çevresinde ilerledi. İşgal güçleri, geçen üç gün boyunca Zeytun Mahallesi ve Reşid Caddesi çevresindeki Tel el-Heva bölgesinde konuşlandı.