İran Emir Abdullahiyan: Filistin direnişi özgürleştirici ve meşru bir harekettirID:99575
Yayınlanma:
16 Kas 23

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Filistin direnişinin terörist bir eylem olmadığını, özgürleştirici ve meşru bir eylem olduğunu belirterek, işgalci rejime meşru savunma hakkı tanınmasının hiçbir mantığının ve dayanağının olmadığını ifade etti.

Emir Abdullahiyan Cenevre'de BM'den, insani yardım kuruluşlarından, üniversitelerden, büyükelçiliklerden ve dini kurumlardan yetkililerin bulunduğu toplantıda, Filistin'deki güncel gelişmeler ve Siyonist rejimin Gazze'deki saldırıları hakkında konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı konuşmasının bir bölümünde "İşgalci rejim, uluslararası insani hukuk ihlalleri, savaş suçları, soykırım ve insanlığa karşı suçlar işlemede ısrar ediyor ama bu, bizi yalnızca etkisiz kılmakla kalmayacak aynı zamanda Cenevre Sözleşmeleri'nin kurallarına 'uygunluğun sağlanması' ve tam anlamıyla bir soykırımın önlenmesi konusundaki kararlılığımızı da güçlendirmelidir." ifadelerini kullandı.

Sürekli olarak ve  açık bir şekilde insani hak ihlallerin görmezden gelinmesini, hukukun üstünlüğü ilkesine ve uluslararası hukukun geçerliliğine onarılamaz bir darbe olduğunu ifade etti.