Dünya İsrail'i destekleyen Kanada Başbakanı Trudeau'ya soğuk duş: 'Elleriniz kanlı'ID:99576
Yayınlanma:
16 Kas 23

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını destekleyen tutumu nedeniyle 'Elleriniz kanlı', 'Özgür Filistin' sloganları ile protesto edildi. Protestoculara bu kez yemek yediği sırada yakalanan Trudeau, apar topar restoranı terk etmek zorunda kaldı.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Netanyahu ve İsrail Dışişleri Bakanı Cohen'in Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki sözlerine tepki göstererek "Gerçeklerin dile getirilmesinden rahatsız olan Netenyahu'nun, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir" denildi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun, İsrail yanlısı tutumu Kanadalılar tarafından tepki ile karşılanıyor. 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını aralıksız bir şekilde sürdüren İsrail'e destek veren açıklamalarda bulunan Trudeau, bu kez yemek yediği sırada protestoculara yakalandı. Kanadalı başbakan, "Özgür Filistin" sloganları ile protesto edilirken mekandan yemeğini bırakıp çıkmak zorunda kaldı.   

"Özgür Filistin" sloganları ile protesto edildi

Geçtiğimiz günlerde "Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarını desteklemek amacıyla ülke çapında gerçekleştirilen ve yapılmakta olan gösterileri şiddetle kınıyorum" diyerek İsrail yanlısı tutumunu ortaya koyan Trudeau, protestoculardan yine kaçamadı. Daha önce bir cami ziyaretinde protesto edilen Kanadalı başbakan, protestoculara bu kez yemek yerken yakalandı. Dün akşam saatlerinde Vancouver’daki Vij’s adlı restoranda oturan Trudeau, Filistin yanlısı bir grup tarafından "Özgür Filistin", "Elleriniz kanlı" sloganları ile karşılandı. Protestocular, Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısında bulundu.

Protestocuların restorana düzenlediği baskının ardından Trudeau, restorandaki diğer müşterilerden özür dileyerek korumaları eşliğinden restorandan hemen uzaklaştı. Trudeau’nun aracına binmeden önce bir grup ile fotoğraf çektirdiği görüldü.

Protesto nedeniyle bölgeye 100 polis gönderildiği bildirildi. 2 kişinin ise polise mukavemetten gözaltına alındığı ifade edildi.

İsrail'e ateşkes değil itidal çağrısı

Trudeau, bugün yaptığı basın açıklamasında ise İsrail'e itidal çağrısında bulunmakla yetindi. Bölgedeki tüm esirlerin serbest bırakılması gerektiğini söyleyen Trudeau, "Dünya olanları televizyonda, sosyal medyada izliyor. Doktorların, aile üyelerinin, hayatta kalanların, ebeveynlerini kaybetmiş çocukların anlattıklarını dinliyoruz" ifadelerini kullandı.